Súlyos csapás ez minden magyarnak: horroráron jöhetnek a gyümölcsök (DIAGRAM)

2025. május 22. 18:57

Idén csak mutatóba lesz magyar őszibarack, kajszi és cseresznye, méghozzá aranyáron.

2025. május 22. 18:57
null

Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb fagykárát szenvedték el a hazai gyümölcsösök április elején. Tönkrement a termés kétharmad-háromnegyed része, de az őszibarackban, a kajsziban és a cseresznyében 80-90 százalékos a kiesés. Hozzá kell szoknunk a hazai gyümölcsök hiányához – írja a Blikk. A portál úgy fogalmaz:

az április elején bekövetkezett fagykár lehet az elmúlt 50 év legnagyobbika a gyümölcsösökben. 

Ezt az ország teljes területén vis maior eseménynek ismerte el Nagy István agrárminiszter, ami azt jelenti, hogy a mezőgazdasági kárenyhítési rendszerben résztvevő gazdálkodók május 31-ig kérhetnek kompenzációt az Államkincstártól. 

„Bár vannak technológiák a gyümölcsösök fagyvédelmére, az április 7-8-i fagyok olyan erősek voltak, hogy ezek kombinálásával sem lehetett teljesen kivédeni a kárt” – nyilatkozta a Blikknek Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke, aki szerint a gyümölcstermelők egyértelműen érzik az éghajlatváltozás hatását az elmúlt 5-8 évben.

Harminc évvel ezelőtt sem a jégkárok, sem a fagykárok, sem az aszálykárok nem ütöttek meg olyan extrém szinteket, mint amiket az utóbbi 5-10 évben látunk” 

– jegyezte meg a szakember a lapnak.

A Blikk cikkében emlékeztet: 

a kereskedelmi biztosítók fagykárokra gyakorlatilag már nem kötnek biztosítást, mivel akkora ennek a kockázata. 

Apáti Ferenc szerint a különböző időjárási károk elleni védelmi technológiák beruházási költsége kétszer-háromszor akkora, mint maga az ültetvény értéke, vagyis ez az időjárás 3-4-szeresére drágítja a termelést.

A szakember kifejti: a jövőben csak olyan ültetvényeken lehet gazdaságosan termelni, amelyek el vannak látva öntözési és fagyvédő technológiával, de a cseresznye és szamóca esetében az esővédő fóliát sem lehet megspórolni. Akinél ezek nincsenek meg, bele se kezdjen a gyümölcstermelésbe. 

A másik pedig, hogy meg kell válogatni a termőhelyeket, amiben Apáti Ferenc szerint az államnak is szerepet kell vállalnia, ahogyan ez korábban is történt. 

A hetvenes-nyolcvanas években ugyanis szigorú rendszert szabott a fajtakataszter, amely előírta, hogy mely területeken mit lehet termeszteni. 

Egy korszerű fagyvédő rendszer beruházása akár 25-30 millió forintba kerülhet hektáronként, de akár 60 tonna alma megtermelését teszi lehetővé, ami visszahozza ezt a befektetést. Olaszország és Portugália elsivatagosodik, Belgiumban drága a munkaerő, mégis sikeres a gyümölcstermelés, mert a problémákra innovációval reagálnak. Belgiumban például az európai körtetermelés 18 százalékát állítják elő fele akkora területen, mint Szabolcs-Szatmár-Bereg” – magyarázza a szakember.

Forrás: fruitveb.hu
Forrás: fruitveb.hu
Forrás: fruitveb.hu

FAGYKÁR

Az Agrárminisztérium közlése szerint az elektronikus kárbejelentő felületre 2025. május 19-ig több mint 25 ezer hektárra mintegy 3700 kárbejelentés érkezett. A bejelentések csaknem 90 százaléka az április 6-11 között tapasztalt, 8 járás kivételével országos és kemény (helyenként -7, -8 Celsius-fokot elérő) fagyhullámhoz köthető. Emellett további két tavaszi fagykáresemény említhető meg: az egyik március 18-20 között, a másik pedig május 10-én. Annak ellenére, hogy a márciusi fagyhullám a meteorológiai szolgálat adatai alapján országos kiterjedésűnek bizonyult, viszonylag alacsony az ehhez a káreseményhez társított kárjelentett terület (kb. 700 hektár) nagysága. A májusi, lokális (Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Heves vármegyére szűkíthetően) fagykár következtében hozzávetőleg 1400 hektárra jelentettek kárt. A kárjelentett terület kétharmadán, 17 ezer hektáron találhatók ültetvények. Ezek legnagyobb hányada alma (6200 hektár), meggy (3100), kajszi (2300) és szilva (1500). Messze a legérintettebb vármegye Szabolcs-Szatmár-Bereg (8600 hektár), gyakorlatilag minden harmadik kárjelentett terület ott található. Kétezer hektárt meghaladó mértékű kárt jelentettek Hajdú-Bihar, Békés és Bács-Kiskun vármegyéből.

Nyitókép: NAK

 

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2025. május 23. 06:36
Cseresznyém 2 fáról jó, ha 1 kg lesz kajszi barack nulla, körte még lehet, ribizli és josta lesz. így állunk most.
bagira004
2025. május 23. 04:44 Szerkesztve
satrafa-2 2025. május 22. 22:13 Van 5 , múlt évben 80kg termett ,ismerősöknek ajándékoztuk . Sieberztől vásároltam katalógus fenn a neten , egyszer vásárolsz tőlük minden év 2x ingyen küldik , akkor még 5-6 ezer forint volt egy facsemete ára . Ma egy 15-20 ezer forint . Ajánlom ha van kerted . Egyik fa gyümölcse magvas volt , elültettem 3 kikelt elajándékoztuk . Nem szabad permetezni nyesni öntermékeny , ültetés után csak annyi gondozást igényel 3 éven át nyáron bőven öntözni kell télen a fatövét feltölteni gyökereket fagykár ne érje . Átültetést nem tűri . 3 év után gyökerek mélyre ereszkednek nem lesz gond rá . Sok termés megköt az ágakat fel kötni . Ültetés után pár évig még nem terem , azután szépen beindul. Esetleg vásárolsz egy kis jó tanácsot adtam
survivor
2025. május 23. 04:13
Greta hol van a global warminggal ? A kis Down kóros. Nekünk a leszbi Pán kotai jutott...🤪🤪
survivor
2025. május 23. 04:12
Jobban jársz ha multivitamin pezsgőtablettát veszel...😱😱
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!